Student-Athletes named to Spring 2013 Dean's List
Wednesday, May 15, 2013

SHREVEPORT, La. -- A total of 43 Centenary student-athletes have been named to the Dean's List for spring 2013. The list includes student-athletes who achieved a grade point average of 3.5 or higher in 12 or more semester hours taken for a letter grade during the spring semester.

“We are extremely proud of these students and their commitment to excellence not just on the field or court, but also in the classroom,” said Centenary Director of Athletics and Wellness Ronda Seagraves. “Their commitment exemplifies the true meaning of student-athlete.

Those students who have opted out of publicly sharing their private information are not listed.

Students on the Centenary spring 2013 Dean's List are listed by their last name:

Great Britain

Barnsley - Jamie Gibson (Men’s Golf)

France

Les Vesinet - Romain Duthoit (Men’s Soccer)

Arkansas

Marion - Robyn Price (Gymnastics)

Kentucky

Crestwood - Christine Langston (Gymnastics)

Louisiana

Alexandria - Lauren Beurlot (Women’s Tennis)

Baton Rouge - Austin Butler (Men’s Swimming); Hollis Clark (Women’s Tennis)

Benton - Rebecca Thompson (Women’s Basketball)

Lafayette - Cody Chalmers (Baseball); Kaitlyn Cornwell (Women’s Tennis); Hannah Pfannenstiel (Women’s Soccer)

Lake Charles - Kellan Klaus (Men’s Soccer)

Monroe - Stephen Whipple (Men’s Tennis)

Prairieville - Brooke Bahlinger (Volleyball)

Shreveport - Arash Ataei (Men’s Swimming); Christopher Feazel (Men’s Cross Country/Swimming); Ashley McHugh (Women’s Tennis); Michael Reeks (Men’s Tennis); Justine Russell (Women’s Soccer)

Slidell - Raquel Candal (Women’s Swimming)

St. Martinville - Andrew Borel (Men’s Cross Country/Swimming)

Thibodaux - Michael Labat (Lacrosse)

Minnesota

Champlin - Amanda Holt (Gymnastics)

Oklahoma

Norman - Lauren Cullen (Women’s Soccer)

Tennessee

Kingsport - Stephanie Strickler (Gymnastics)

Texas

Allen - Julie Hughes (Women’s Cross Country/Swimming)

Argyle - Sarah Irons (Volleyball)

Arlington - Meaghan Rogers (Women’s Soccer)

Beaumont - Gregory Monette, Jr. (Baseball)

Bedford - Michael Pullano (Men’s Soccer)

Conroe - Bethany Nuttall (Volleyball)

Cypress - Dolores Ross (Women’s Soccer)

Flower Mound - Kayla Thornhill (Women’s Swimming)

Forney - Alyssa Stephens (Volleyball)

Fort Worth - Amanda Atwell (Women’s Soccer)

Glen Rose - Anna D’Angelo (Women’s Soccer/Tennis)

Livingston - Adam Ghaemmaghami (Men’s Soccer/Tennis)

Plano - Matthew Pittman (Men’s Swimming); Preston Thompson (Baseball)

Rowlett - Laurie Priftis (Women’s Soccer)

San Antonio - Allannah Cortes (Women’s Soccer)

Silsbee - Katelyn Alexander (Volleyball/Women’s Tennis)

Sugar Land - Christina Wolterman (Women’s Cross Country/Swimming)